Kesintisiz Güç Kaynağı
Thread poster: Adnan Özdemir
Adnan Özdemir
Adnan Özdemir  Identity Verified
Türkiye
Local time: 12:22
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Dec 20, 2016

Elektrik kesintilerinden, gerilim düzensizliklerinden ve olumsuz sonuçlarından bıkanlar (özellikle masaüstü bilgisayarda çalışanlar) için KGK (UPS) iyi bir seçenek olabiliyormuş. Bir aydır kullanıyorum, çok memnunum. FSP interaktif UPS aldım; bilgisayarım, dosyalarım, devrelerim, CAT'im rahatladı.

Kullanmayan varsa, almayı düşünenlere buraya not düştüm.

İyi çalışmalar.

[Edited at 2016-12-20 12:40 GMT]

Hamid Aydin
Hamid Aydin  Identity Verified
Türkiye
Member (2008)
English to Turkish
+ ...
Verimli mi? Dec 20, 2016

Merhaba Adnan Bey,

Ben de masaüstü bilgisayar kullanırken almıştım, fakat yalnızca 10 dk. civarı bilgisayarı canlı tutabiliyordu. 1-2 sene sonra ise zaten işlevini yitirdi. Sormak istediğim soru şu:

UPS kullandığınızda elektrikler kesildikten sonra kaç saat bilgisayarı kullanabiliyorsunuz? Yoksa, yalnızca programları kaydederek kapatmanızı sağlayacak kadar mı süreniz kalıyor.

Bir de hangi modeli kullanıyorsunuz?

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Memnunum Dec 20, 2016

Merhaba Hamid Bey,

Buralarda kesintiler kısa süreli oluyor genelde. Ayrıca gerilim dalgalanmaları bayağı aşırı. Baktım böyle olmayacak, bilgisayara zarar, bana zarar, keseye zarar, CAT'a zarar...

Ne kadar dayanıyor, tam denemedim daha ancak 15 dakika gider sanırım. Amacım zaten, daha temiz akımla, veri kaybetmeden, endişelenmeden çalışmak idi.

Bildiğiniz gibi bu UPS'lerin birkaç çeşidi var. Ben "line interaktif" olanında karar kıld
... See more
Merhaba Hamid Bey,

Buralarda kesintiler kısa süreli oluyor genelde. Ayrıca gerilim dalgalanmaları bayağı aşırı. Baktım böyle olmayacak, bilgisayara zarar, bana zarar, keseye zarar, CAT'a zarar...

Ne kadar dayanıyor, tam denemedim daha ancak 15 dakika gider sanırım. Amacım zaten, daha temiz akımla, veri kaybetmeden, endişelenmeden çalışmak idi.

Bildiğiniz gibi bu UPS'lerin birkaç çeşidi var. Ben "line interaktif" olanında karar kıldım. Bendeki FSP FP800.

----
Forumdaşlara genel bilgi olması için: https://tr.wikipedia.org/wiki/Kesintisiz_güç_kaynağı

[Edited at 2016-12-20 13:19 GMT]
Collapse

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
ben de almayı düşünmüştüm Dec 20, 2016

Dizüstü yerine masaüstü bir sistem almayı ve hâlâ 20. yüzyılı yaşayan ülkemizdeki elektrik kesintilerine karşı UPS almayı düşünmüştüm. Ama iyi bir UPS + masaüstünün fiyatı oldukça yüksek olduğu için yine dizüstü bilgisayar aldım. Eskiden birkaç kere UPS almıştım ama yok sigortası atar, yok bozulur, bazen şarj olmaz bazen de dolu göründüğü hâlde aslında boştur, güvenemedim doğrusu.

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Tunçmatik Lite II 650 VA Dec 20, 2016

Ben 2015 senesinde Koçtas'tan yukarida belirttigim modelden 2 tane UPS almistim. Birini bilgisayar ve aksami ile, digerini de TV ile kullaniyorum. Bir tanesi daha ilk aylarinda bir ariza yapmisti. Garanti kapsaminda hemen (aynı gün içinde) onarildi.

Bunlarin UPS olmasindan baska, elektrik akimini regüle etmeleri islevi de var. Ülkemizde bu regülasyon önemli bir konu. Elektrik mühendisleri iyi bilirler, bizim "power supply" pek düzenli degildir. Koçtas bunu yapan pow
... See more
Ben 2015 senesinde Koçtas'tan yukarida belirttigim modelden 2 tane UPS almistim. Birini bilgisayar ve aksami ile, digerini de TV ile kullaniyorum. Bir tanesi daha ilk aylarinda bir ariza yapmisti. Garanti kapsaminda hemen (aynı gün içinde) onarildi.

Bunlarin UPS olmasindan baska, elektrik akimini regüle etmeleri islevi de var. Ülkemizde bu regülasyon önemli bir konu. Elektrik mühendisleri iyi bilirler, bizim "power supply" pek düzenli degildir. Koçtas bunu yapan power regülatörler de satiyor ama fiyatlari neredeyse UPS fiyatlarina yakin. UPS almak daha akillica.

Bu tarz ufak UPS'ler benim bildigim kadariyla gücü kisa bir süre (15 dakika?) tutabiliyorlar. Daha uzun süre güç istiyorsaniz daha büyük UPS üniteleri var ama tahmin edeceginiz gibi bunlar oldukça pahalli. Olsa olsa isyerleri bunlari kullanir.

UPS Tunçmatik Lite II 650 VA

Weight: 4.5 kg
360 Watts
Voltage Range: 162 - 290 VAC
Transfer Time: Typical 2-6 ms, 10 ms max
Simulated Sine Wave

Güvenli Enerji, (232) 489 53 07
1082 Sokak, No: 10
Izmir
(Tunçmatik Servisi)
Collapse

Emin Arı
Emin Arı  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Masaüstü bilgisayarlar bizim için gereksiz Dec 21, 2016

Masaüstü bilgisayarlar bilgisayarın ülkemize girdiği ilk yıllarda çok popülerdi. Şimdi hala var mı bilmiyorum ama en revaçta olanları "toplama" olanlardı. Markalı olanlara nazaran çok daha ucuzdular ama bozulmaya yatkın oldukları için etrafta bilgisayar kasasını koltuğunun altına almış, servisin yolunu tutan epey insan görebilirdiniz.

Zaman içinde masaüstü bilgisayarla ile dizüstü bilgisayarlar arasındaki büyük fiyat makası daraldı. Eskiden aşağ�
... See more
Masaüstü bilgisayarlar bilgisayarın ülkemize girdiği ilk yıllarda çok popülerdi. Şimdi hala var mı bilmiyorum ama en revaçta olanları "toplama" olanlardı. Markalı olanlara nazaran çok daha ucuzdular ama bozulmaya yatkın oldukları için etrafta bilgisayar kasasını koltuğunun altına almış, servisin yolunu tutan epey insan görebilirdiniz.

Zaman içinde masaüstü bilgisayarla ile dizüstü bilgisayarlar arasındaki büyük fiyat makası daraldı. Eskiden aşağı yukarı aynı performans değerlerine sahip masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar arasındaki fark neredeyse 3 katına kadar çıkabiliyordu. Bu yüzden dizüstü bilgisayarlar bir zamanlar statü simgesi bile sayılıyordu.

Artık masaüstü bilgisayarlar çok yüksek işlem gücü gerektiren işlerde kullanılmaya başlandı; örneği bilgisayar destekli tasarım, katı modelleme, film yapımı vs. vs.

Ama bizim işimizde kullanıdığımız programlar (CAT, office programları vs.) öyle çok yüksek işlem gücü gerektirmiyor. Yani masaüstü bilgisayar almak pek mantıklı değil. Bence en optimum çözüm bir dizüstü bilgisayar ve bir veya iki harici ekran. Böylece ne UPS derdiniz kalır ne de battal kasa ve bir sürü kablo vs. Dizüstü bilgisayarın pili zaten UPS'in görevini görüyor.

Kaliteli UPS'lere diyeceğim bir şey yok ama onlar da daha çok büyük sistemler için tasarlanmış büyük şeyler. Bahsettiğiniz, teknoloji marketlerinde satın alınanların güvenilirliği epey tartışmalı. Uzun vadede akülerin yenilenmesi ayrı bir dert.

Tabi ortada kurulu ve alışılan bir düzen varsa UPS zorunlu bir seçim.
Collapse

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Ah işin içine klavye ve harici ekran girmese dizüstünde Dec 21, 2016

Bilgisayar dünyasında ilk göz ağrılarımdan biri Apple Makintoş idi. Sonraları başka marka ve toplama bilgisayarlar da kullandım. En son şimdiki masaüstümü toplattım 3 ay kadar önce. Hatta toplama bilgisayarlardan birini eskitememiştim yıllarca...

Toplama bilgisayarlar; zaten toplama olmayan dizüstü ve masaüstü var mı acep. Benim mantığım şu; madem toplanıyor bunlar, en iyisini ben toplatayı
... See more
Bilgisayar dünyasında ilk göz ağrılarımdan biri Apple Makintoş idi. Sonraları başka marka ve toplama bilgisayarlar da kullandım. En son şimdiki masaüstümü toplattım 3 ay kadar önce. Hatta toplama bilgisayarlardan birini eskitememiştim yıllarca...

Toplama bilgisayarlar; zaten toplama olmayan dizüstü ve masaüstü var mı acep. Benim mantığım şu; madem toplanıyor bunlar, en iyisini ben toplatayım. En beğendiğim parçalarla donattım son masaüstümü.

Yukarıda dediğim gibi, harici klavye, harici ekrana alışamadım dizüstünde. Bir de dizüstü ekranı gözümü yordu, yapamadım, olmadı.
Collapse

Emin Arı
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Toplama bilgisayar Dec 21, 2016

Toplama bilgisayardan kastım Markalı olmayan ve piyasada yapılan masaüstü bilgisayarlar. Dediğiniz gibi HP de, Apple da bilgisayarlarını topluyorlar ama parçaları birbirine uyumlu olarak topluyorlar.

Kablosuz klavye ve fare seçenekleri var. Ekran deseniz, masaüstünde de aynı ekranı kullanacaksınız.

Tabi zevkler ve renkler tartışılmaz.

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
... Dec 21, 2016

Emin Arı wrote:

Toplama bilgisayardan kastım Markalı olmayan ve piyasada yapılan masaüstü bilgisayarlar. Dediğiniz gibi HP de, Apple da bilgisayarlarını topluyorlar ama parçaları birbirine uyumlu olarak topluyorlar.

Kablosuz klavye ve fare seçenekleri var. Ekran deseniz, masaüstünde de aynı ekranı kullanacaksınız.

Tabi zevkler ve renkler tartışılmaz.

O bilgisayarları kastettiğinizi biliyorum Emin bey üstadım. Latife olsun diye yazmıştım. Salt yazılı iletişimin eksiklikleri işte. Şööle vurgulu, kahkahalı konuşma dili olmayınca forumlarda.. Umarım yanlış anlaşılmamışımdır.

Ben şöyle denemiştim dizüstünde çalışmayı: Dizüstünü açtım, çalışmaya başladım gözlerim yorulunca harici ekrana bağladım (var olan monitöre), el alışkanlığından dolayı klavyesini de beğenmedim dizüstünün, eski klavyemi harici yaptım. Herşey "harici" olunca dedim bu ne böyle be.. Vazgeçtim. Masaüstü zaten masanın altında, görünmez adam modunda.

Modası geçti belki ama, "masaüstüsüz" yapamayanlardanım. Olur da toplatmak isteyen olursa yine de; işin ehli bir bilgisayarcıları olsun, uyumlu parçalarla toplatılsın.

Emin Arı
Türkiye
English to Turkish
+ ...
... Dec 21, 2016

Gönüller şen olsun da, ister masaüstü isterse laptop olsun.

Yeni yılınızı kutlarım Adnan Üstadım.

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Rapor Aug 23, 2018

Adnan Özdemir wrote:

Elektrik kesintilerinden, gerilim düzensizliklerinden ve olumsuz sonuçlarından bıkanlar (özellikle masaüstü bilgisayarda çalışanlar) için KGK (UPS) iyi bir seçenek olabiliyormuş. Bir aydır kullanıyorum, çok memnunum. FSP interaktif UPS aldım; bilgisayarım, dosyalarım, devrelerim, CAT'im rahatladı.

İyi çalışmalar.

Uzunca bir aradan sonra,

Anladım ki bu FSP markasının sahibi alemin önde gelen üreticilerinden. Ben masaüstü bilgisayarla çalışmayı bırakamayanlardanım. Fsp FP2000 2000VA Line Interactive UPS versiyonuna geçmeyi düşünüyorum. Bilgisayarım temiz elektrikle çalışınca çok rahatladı. Bozulmadı hiç. Bilgi olsun diye güncelleyeyim dedim.

[Edited at 2018-08-23 10:46 GMT]

Elif Baykara Narbay
Elif Baykara Narbay  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
Güncelleme için teşekkürler :) Aug 23, 2018

Adnan Özdemir wrote:

Adnan Özdemir wrote:

İyi çalışmalar.

Uzunca bir aradan sonra,

Anladım ki bu FSP markasının sahibi alemin önde gelen üreticilerinden. Ben masaüstü bilgisayarla çalışmayı bırakamayanlardanım. Fsp FP2000 2000VA Line Interactive UPS versiyonuna geçmeyi düşünüyorum. Bilgisayarım temiz elektrikle çalışınca çok rahatladı. Bozulmadı hiç. Bilgi olsun diye güncelleyeyim dedim.

[Edited at 2018-08-23 10:46 GMT]

Bizim buralarda da kesinti meydana geliyor ancak asıl canımızı yakanlar gerilim ve faz ile ilgili sorunlar.

Şimdilik ev sisteminin başına koyduğumuz kaçak akım rölesi ve kıymetli makinelerimizi taktığımız akım koruyucu prizler (böyle mi deniyordu) ile idare ediyoruz.

Aslında nihai hedef grid dışına kayabileceğimiz bir güneş enerjisi sistemi. Kesintiler nedeniyle bazen 2 günlük kazancımı çalışmak için gittiğim merkezdeki kafelere bırakıyorum

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
... Aug 23, 2018

Elif Hanım merhaba,

Akım koruyucu prizler yeterli olmayabilir. Bende de var "akım koruyucu" prizlerden. Zaten bahsettiğim aygıt, dalgalanmalarda anında devreye giriyor (çıkardığı sesten anlıyorum). Sadece yazılı değerlerine bakarak almamıştım, bilgisayarcımın önerisini reddederek bu markayı almıştım.

Artık 4 prizli olanında karar kıldım, başka modelleri de var. İnternette fabrikası hakkında güzel videolar da var bu FSP hakkında (rekla
... See more
Elif Hanım merhaba,

Akım koruyucu prizler yeterli olmayabilir. Bende de var "akım koruyucu" prizlerden. Zaten bahsettiğim aygıt, dalgalanmalarda anında devreye giriyor (çıkardığı sesten anlıyorum). Sadece yazılı değerlerine bakarak almamıştım, bilgisayarcımın önerisini reddederek bu markayı almıştım.

Artık 4 prizli olanında karar kıldım, başka modelleri de var. İnternette fabrikası hakkında güzel videolar da var bu FSP hakkında (reklam amacını eleyerek seyrettimdi). Güneş enerjisini depolayarak, geceye yetecek kadar bir sistem kurdurabilirseniz iyi olur. Yakınınızda elektrik konusunu iyi bilen tanışlarınıza akıl danışmanız en güzeli olur. Bu bahsettiğim model ve üstü (kirli enerji olsa da) jeneratöre de uyumluymuş...

[Edited at 2018-08-24 05:54 GMT]
Collapse

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Kesintisiz Güç Kaynağı

Translation news in Türkiye

Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »