Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9]
Off topic: Yemek Kültürümüz ve Recipe Modification
Thread poster: Nizamettin Yigit
Adnan Özdemir
Adnan Özdemir  Identity Verified
Türkiye
Local time: 18:44
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Yapımı kolay, sade enfes lezzetler... Jan 20, 2019

Nizamettin Yigit wrote:

Adnan bey,
Topak ekmek güzel bir ilave oldu. Tarifinize göre topak ekmek mayasız. Ama fotoğrafların bazıları mayalı hamur (örneğin merdane görülen, açılmış olanı elle açılmış) veya mayalı ekmek (en son yukalar. Hani deneyecekler olur ve benzer sonucu görmediğinde üzülmesin diye vurgulamak istedim

Topak ekmek dürümünü sade yemek de güzeldir. Ama en güzeli bir bardak çay ile Deneyin.

Nizam Bey merhabalar,

Doğru doğruu, Anadolu'da her ev potansiyel bir hamur pavlıkasıdır malumunuz. Yöresine göre kimbilir kaç çeşidi -adı, mayalısı, mayasızı vardır...

Aynen, topak ekmeği en güzeli çay ile götürmektirr.

Evet, anlattığım modeli de mayasız. Zaten aç kalan, yoğurması dahil 5 dakkada hazırlar eğer biraz hamurdan anlıyorsa, anlamıyorsa 15 dakkada yoğurur pişirir (pastalık/böreklik un kullanılmasını öneririm bunu yaparken -bu un daha özsüzdür ve daha yumuşak olur topak ekmek) Bilinen, ihmal edilen, bazı yerlerde de unutulmaya yüz tutan atadan-anadan miras sade lezzetlerimizden işte bunlar...

Benim topak ekmeklerim buna benzeyiyoru- BU TÜRDEN VE DE MAYASIZ *-*755

Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Local time: 16:44
Dutch to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Arı ürünleri Jul 1, 2020

Değerli arkadaşlar,
Hayli zamandır çok seyrek ziyaret ediyorum bu sayfaları.
Zaman bulamamak, hayatın akışı, orta yaş sendromu, sorumlulukların artışı gibi birçok sebebi olabilir.

Geçen süre zarfında yaklaşık 1 yıl süren bir arıcılık eğitiminden (2016) sonra 2014 yılından beri başladığım hobi arıcılığından hayli tecrübe ve tarifler edindim. Vakit buldukça yine buradan paylaşmaya devam edeceğim.

Bugün bir genel tarif
... See more
Değerli arkadaşlar,
Hayli zamandır çok seyrek ziyaret ediyorum bu sayfaları.
Zaman bulamamak, hayatın akışı, orta yaş sendromu, sorumlulukların artışı gibi birçok sebebi olabilir.

Geçen süre zarfında yaklaşık 1 yıl süren bir arıcılık eğitiminden (2016) sonra 2014 yılından beri başladığım hobi arıcılığından hayli tecrübe ve tarifler edindim. Vakit buldukça yine buradan paylaşmaya devam edeceğim.

Bugün bir genel tarif ile başlayayım.

Her ne kadar arı denilince aklımıza hep bal gelse de bal arılarından doğrudan elde edilen 10 veya 11 kalem ürün var.

1. Bal
2. Bal mumu
3. Arı ekmeği
4. Polen
5. Arı sütü
6. Propolis-arı sakızı
7. Arı zehiri
8. Ana arı
9. Arı kovan havası
10. Arı-kendisi (erkek arı-dişi arı)
11. Arı kolonisi

Bunların bir veya daha fazlasının karışımları.
Bunlardan elde edilen türev ürünler.

Bu 11 kalem doğrudan ürünün kullanımı, faydalarına dair de paylaşımlarda bulunacağım.

Şimdilik hoşçakalın
Sağlıcakla kalın

N. Yigit
Collapse

Nizamettin Yigit
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Salgın döneminde beslenme Sep 13, 2020

Ciddi bir salgın sürecinin şu an tam ortasındayız. İlacı yok, tedavi protokolü yok. Çoğunlukla kişi kendiliğinden atlatıyor ama yaşlılar ve bir kronik hastalığı olanlarda ya iz bırakarak geçiyor ya da can kaybına neden olabiliyor.

Bu durumda koruyucu gereçler, koruyucu ve önleyici sosyal etkileşimi sınırlayan kurallar ve de sağlıklı ve vücudu destekleyici beslenme bu salgın sürecini sağ salim atlatmanın üç önemli ayağını oluşturuyor.
<
... See more
Ciddi bir salgın sürecinin şu an tam ortasındayız. İlacı yok, tedavi protokolü yok. Çoğunlukla kişi kendiliğinden atlatıyor ama yaşlılar ve bir kronik hastalığı olanlarda ya iz bırakarak geçiyor ya da can kaybına neden olabiliyor.

Bu durumda koruyucu gereçler, koruyucu ve önleyici sosyal etkileşimi sınırlayan kurallar ve de sağlıklı ve vücudu destekleyici beslenme bu salgın sürecini sağ salim atlatmanın üç önemli ayağını oluşturuyor.

Binlerce yıldır hem besin, hem de tedavi ve saklama maddesi olarak kullanılan arı ürünleri, bu dönem de son derece anlamlı gıda veya destek ürünleri arasında.

Vücüdunuzu ayrıca besin desteği sağlamak, istiyorsanız, ve şu ürünleri temin edebiliyorsanız aşağıdaki karışımı uygulamanızda ve düzenli olarak tüketmenizde fayda var.

Bal + Propolis karışımı

Bal olarak halis bal kullanın.

Propolis üç çekilde mevcut.

1- Ham propolis: bunu önce kurutup sonra toz haline gelmesi için öğütülmesi gerekiyor. Sonra bal ile yoğurmanız ve sürekli ama azar azar bu karışımdan yemeniz halinde vücudunuzu çok iyi bir gıda desteği ile takviye tmiş olacaksınız. Ancak propolisin içerisinde bulunan bazı maddeler ham haliyle ağızda veya sindirim kanalında çözülebilir değil. Bu nedenle sadece çözülebilir olanından faydalanıyor olacaksınız. Karışım oranını çoğu bal, propolisi ise %5-10 kadar yaparsanız yeterli olacaktır.

2- Propolis-yağ özütü: Propolisi çeşitli yöntemlerle sıvı yağ (tercihen zeytin yağı) içerisinde çözerek hazırlanan ürünler.

3- Propolis tentürü: Propolisin saf etil alkol içerisinde çözülüp aktif forma getirilmiş özütü. 1 kg bal, 15-20 ml derişik propolis tentürünü iyice karıştırın ve bu karışımdan yine aç karına azar azar ama düzenli olarak tüketin.

Afiyet olsun ve sağlıklı günleriniz olsun.

Nizamettin Yiğit

[Edited at 2020-09-13 20:54 GMT]
Collapse

Nizamettin Yigit
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Çiğ köftenin sonrası - çiğ köfte kavurması Jul 12, 2021

Merhabalar,

Malumunuz çiğ köfte anadolunun vazgeçilmez lezzetlerinden biridir.

Her ne kadar piknikte, öğlen atıştırmalık, yemek, veya ayaküstü yenilebilse de genelde akşam yemeklerinden hayli sonra, geceye yakın, sohbet, saz ve sözün olduğu ortamların baş yemeğidir. Geceye denk gelmesinin nedeni yazın doğu ve güneydoğuda gündüzleri sıcak, iş güç vs nedeniyle bu tür programlara daha ziyade akşamdan sonra zaman ayrılmasından kaynaklanır.
... See more
Merhabalar,

Malumunuz çiğ köfte anadolunun vazgeçilmez lezzetlerinden biridir.

Her ne kadar piknikte, öğlen atıştırmalık, yemek, veya ayaküstü yenilebilse de genelde akşam yemeklerinden hayli sonra, geceye yakın, sohbet, saz ve sözün olduğu ortamların baş yemeğidir. Geceye denk gelmesinin nedeni yazın doğu ve güneydoğuda gündüzleri sıcak, iş güç vs nedeniyle bu tür programlara daha ziyade akşamdan sonra zaman ayrılmasından kaynaklanır.
Ömrü çok uzun olmayan bir yemektir ancak arta kalanlar da imha edilmeye
Akşam veya piknikte nerede olursa olsun yaptığınız çiğ köftenin arta kalanını çöpe atmak yerine sağlıklı bvir şekilde değerlendirme ve yeni bir yemek olarak tüketmenin adıdır, çiğ köfte kavurması.

Çiğ köfteleri tavada tereyağı ile aynen kıymadan köfteleri kızarttığınız gibi kızartın. Tereyağından vazgeçmeyin.. Uzun süre beklemesin. Zira çabuk pişer. Hem yağ yanmaz, hem köfteniz yanmaz. Sonra isterseniz kahvaltıda isterseniz öğlen veya akşam yemeklerinde ön atıştırmalık veya yarı sıcak olarak servis yapın.
Dilerseniz kızartırken çevirdikten sonra üzerine bir de yumurta kırabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Sağlıcakla

N. Yigit
cigkogte

[Edited at 2021-07-12 20:53 GMT]
Collapse

FATİH ORUÇ
Adnan Özdemir

Nizamettin Yigit
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Kavun dolması Jul 21, 2021

Haftanın konusu kavun dolması.
Kavun dolmasının derdi medyamızı gerdi.
Kendi yemek tarihini ve kendi yemek kültürünü yeni yeni öğrenmeye başlayan medyamıza kolay gelsin.

Vakti zamanında malzemelerini tarihi kökeni dışından, kendi belirleyip yaptığım bir iftariyelik kavun dolması ile bugün bir dostun ikramı eşi benzeri, mislû menendi olmayan fıstıklı kadayıf ile tatlı bir et yemeğiyle tatlıyı paylaşayım istedim.
Yemek bir kült�
... See more
Haftanın konusu kavun dolması.
Kavun dolmasının derdi medyamızı gerdi.
Kendi yemek tarihini ve kendi yemek kültürünü yeni yeni öğrenmeye başlayan medyamıza kolay gelsin.

Vakti zamanında malzemelerini tarihi kökeni dışından, kendi belirleyip yaptığım bir iftariyelik kavun dolması ile bugün bir dostun ikramı eşi benzeri, mislû menendi olmayan fıstıklı kadayıf ile tatlı bir et yemeğiyle tatlıyı paylaşayım istedim.
Yemek bir kültür.
Canı sağolsun, usta şefimiz Ö. Akkor kitabında veya TV programında Selçuklu döneminde 180 çeşit ekmek vardı diyor. Bugün teknolojinin kullanıldığı ekmek fırınlarımız üç çeşit ekmeğin dördüncüsünü çıkarmakta ve sunmakta zorlanıyor.

İyi de o yapmasa, bu yapmasa bu kültür nasıl yaşatılacak?

https://media-exp3.licdn.com/dms/image/C5622AQG0U9faV9pItQ/feedshare-shrink_1280/0/1626903696899?e=1629936000&v=beta&t=JyHYNkvtt_yxMAZ8OCi2gNqAqlC2kVNbljEu7iIZwTA

https://media-exp3.licdn.com/dms/image/C562CAQEZOWcGXCrBcw/comment-image-shrink_8192_1280/0/1626904080963?e=1626991200&v=beta&t=N0bhnj-fv_hIDv7zuEq_JSVUiFQsqGSps6zD6aHxrDA

[Edited at 2021-07-21 22:00 GMT]
Collapse

Adnan Özdemir

Nizamettin Yigit
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Kilis kebabı Jan 31, 2022

Türkiyemizin her vilayeti, her kazası hatta bazen her köyünün kendine ait yemekleri vardır. Zaman zaman bir bölge yemeği haline gelen bir yemeğin bir köydeki yapılış veya malzemesi bir başka köydekinden farklılıklar da gösterir. Bu da sadece bir lezzet zenginliğini sağlar.

Bu yemeklerden birisi de Kilis kebabıdır. Kilis kebabı bir yöre yemeği olmakla birlikte Kilis, ya da civarında farklı şekillerde hazırlanıyor olabilir.

Ben bütün yemekl
... See more
Türkiyemizin her vilayeti, her kazası hatta bazen her köyünün kendine ait yemekleri vardır. Zaman zaman bir bölge yemeği haline gelen bir yemeğin bir köydeki yapılış veya malzemesi bir başka köydekinden farklılıklar da gösterir. Bu da sadece bir lezzet zenginliğini sağlar.

Bu yemeklerden birisi de Kilis kebabıdır. Kilis kebabı bir yöre yemeği olmakla birlikte Kilis, ya da civarında farklı şekillerde hazırlanıyor olabilir.

Ben bütün yemeklerde olduğu gibi Kilis kebabında da malzeme veya hazırlanışında küçük değişiklikler yaparak kendime göre bir lezzet oluşturmayı seçiyorum.
Malzeme listesi üç aşağı beş yukarı birbirine benzemektedir.

500 gr dana döş kıyma
2 büyük boy soğan
1 adet köy biberi
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı pul biber
1 çay kaşığı kırmızı toz biber
1 yemek kaşığı domates salçası
1 tatlı kaşığı biber salçası
2 adet kapya biber
3 diş sarımsak
Yarım demete yakın maydanoz
Tuz
Genel olarak bu malzeme çok ince doğranıp yoğrulduktan sonra, bir tepsinin tabanına uzun veya halka olarak dizilmiş patlıcan dilimlerinin üzerine hazırlanan karışımın sıvama kaplanması ve o haliyle fırına verilip kısık ateşte pişirilmesi esasına dayanan bir yemek.

Bu temel listeye
Yağ olarak
- az miktarda kuyruk yağı, zeytin yağı
- 2 adet kuru kaysının çok ince kıyılmışı
- 1-2 kaşık kadar da irmik yahut simit eklenebilir diyorum.
Yine altına yaymak için patlıcanların yassı yası dilimlenişinde tepsiye zeytin yağı sürülmesi, sadece patlıcan değil ara ara soğan da kesilmesi karamel soğanın tatlandırıcı etkisinden de faydalanılmasıyla neticeleniyor.

Ben bu ilave haliyle daha fazla sevdim. Bu yazdığım ilavelerler Kilis kebabının Malatya versiyonunu elde ediyorsunuz. Acı, salça, yağ düzeyini kendi damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. İster tabakta ister dürüm olarak servis yapmanız mümkün.

Afiyet olsun.

Sağlıcakla kalınız,
N. Yigit
Collapse

Halil Ibrahim Tutuncuoglu
Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Türkiye
Turkish to English
+ ...
Yemek üzerine bir şey diyemem ama beslenme konusunda bir iki sözüm olabilir Feb 9, 2022

Bence az ve öz yiyerek tercüme/hayat kalitemizi artırabiliriz

Sabah kalkınca:

Bir çorba kaşığı polen (günde alınması tavsiye edilen bir avuç kuru yemişin tüm faydalarını bu kadar az yiyerek karşılayabiliyorsunuz).

1 kaşık tahin (% 50 protein+%50 sağlıklı yağ deposu üstelik vücuttan toksinleri atıyor)
Birkaç ısırık mevsim meyvesi.

Yarım saat
... See more
Bence az ve öz yiyerek tercüme/hayat kalitemizi artırabiliriz

Sabah kalkınca:

Bir çorba kaşığı polen (günde alınması tavsiye edilen bir avuç kuru yemişin tüm faydalarını bu kadar az yiyerek karşılayabiliyorsunuz).

1 kaşık tahin (% 50 protein+%50 sağlıklı yağ deposu üstelik vücuttan toksinleri atıyor)
Birkaç ısırık mevsim meyvesi.

Yarım saat sonra:

Yağsız et ve çeşitli bakliyatların (fasulye, nohut, mercimek vb) öğütülmesiyle elde edilen undan yapılacak köfteden 1 adet. Yanında da 1 diş sarımsak ve 1/4 soğan.

Neredeyse bütün almanız gereken besin ögelerini aldınız.

İlaveten bağışıklık sistemine çok iyi geldiği için bir parça tavuk ve gün boyu içilecek nane/biberiye/defne vs. bitki çayları.

Arada gün boyu karnınız acıkırsa da bir parça peynir+ biraz meyve.

Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, damar sertliği vb günümüzün kronik hastalıklarından da kurtulmuş oluyorsunuz.
Collapse

Nizamettin Yigit
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Tatlı cennetinde doğmak ve bir uyarlama: Oct 25, 2022

Ülkemiz yemek kültürü henüz tam olarak tanıtılıp temsil edilmese de olağanüstü bir yemek medeniyetine ev sahipliği yapıyoruz. Tabi bu yemeyi biliyoruz veya bu kültürü geliştirerek devam ettiriyoruz anlamına da gelmiyor.

Dünyanın en çok doğal bit türüne sahip ülkelerden biriyiz. Misal, bugün yapılıyor olmasa da araştırmacı şef Ömür Akkor'a göre Selçuklular döneminde 180 eşit ekmek yapılıyormuş. Konya'da.

Bütün bu kültür varl�
... See more
Ülkemiz yemek kültürü henüz tam olarak tanıtılıp temsil edilmese de olağanüstü bir yemek medeniyetine ev sahipliği yapıyoruz. Tabi bu yemeyi biliyoruz veya bu kültürü geliştirerek devam ettiriyoruz anlamına da gelmiyor.

Dünyanın en çok doğal bit türüne sahip ülkelerden biriyiz. Misal, bugün yapılıyor olmasa da araştırmacı şef Ömür Akkor'a göre Selçuklular döneminde 180 eşit ekmek yapılıyormuş. Konya'da.

Bütün bu kültür varlığına ev sahipliği yapan anadoluda doğmak ayrıca bir nimet.

İşte kendini şanslılardan bilen bunun için de yaradana çok şükür eden ben zaman zaman bir şeyleri değiştirerek yaparım. Bugün sizlerle bir kabak tatlısı paylaşacağım.
Malzeme:
1 adet bal kabağı
1/4 limon
2 su bardağı toz şeker
1 bardak su

Dilediğiniz boyutta bir bal kabağı alın. Kabağı enine tam ortadan kesin. İki tane kase gibi kabak elde edin. Çekirdeğini ve lifli iç kısmını temizleyin. Eğer kabağın sapı varsa onu dibinden kesin ve düz oturtacak şekilde ayarlayım. Sonra içine birer su bardağı toz şeeker doldurun. Birer dilim de limon ekleyin.

Bu şekilde 175 ila 200 derece arasında fırına verin. Takriben 45 dk ile 1 saat arasında kabak içerisindeki şeker kabağın suyunu salmasıyla şerbet haline gelecektir. Kabak kenarları kızarıp karamelize olmaya başladığında fırından çıkarıp geniş bir tavaya alın. Kase şeklindeki pişmiş kabağı aynen pizza dilimler gibi dilimleyin. Yarım bardak su ekleyin. Aksi halde çok kuruyacaktır.

Sonra kısık ateşte mevcut şurup ile şekeri ile pişirmeye devam edin. Kısık ateşte şekerle birlikte pişerken alt üst ederek yanlarını çevirerek iyice şerbetini almasını sağlayın.

Dilerseniz sıcak sıcak, dilerseniz soğuduktan sonra servis yapın. Afiyet olsun.

Sağlıcakla kalın

Nizamettin Yiğit

Not: Fotoğrafları mevcut. Ancak, doğrudan fotoğraf paylaşılamadığından ya da nasıl olacağını bilmediğimden görsel paylaşamaıyorum.
Collapse

Adnan Özdemir

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Dilerseniz bunu da deneyebilirsiniz. :-) Oct 26, 2022

https://www.wsj.com/articles/mushroom-pizza-recipe-herb-cream-vegetarian-dinner-11666731444?st=14yaz366cylbhj2&reflink=desktopwebshare_permalink

Nizamettin Yigit
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Mantar yemek Oct 27, 2022

Sayın Kayhan,

Mantarı ve közlemesinden kızartmasına, çorbasından salatasına her türlüsünü severim. Çakşır göbeleğinden kuzu göbeleğine, trufle dan kavak mantarına hayli çeşit mantar yedim yahut çeşitli yemeklerini yaptım.

Ancak, unutulmaması gereken, mantarla, özellikle de yabani mantarlarla ilgili bir sorun var.

Dün yediğinizde sorun olmayabilir ama bugün yediğinizde vücudunuz farklı bir yanıt verebilir.

Mant
... See more
Sayın Kayhan,

Mantarı ve közlemesinden kızartmasına, çorbasından salatasına her türlüsünü severim. Çakşır göbeleğinden kuzu göbeleğine, trufle dan kavak mantarına hayli çeşit mantar yedim yahut çeşitli yemeklerini yaptım.

Ancak, unutulmaması gereken, mantarla, özellikle de yabani mantarlarla ilgili bir sorun var.

Dün yediğinizde sorun olmayabilir ama bugün yediğinizde vücudunuz farklı bir yanıt verebilir.

Mantar için uygun olan ve de vuku bulmasıyla da yaygın olarak karşılaşılan bir söz var.

Bütün mantar çeşitleri yenir. Bazıları sadece bir defa yenir.

Eğer mantarların yenilebilirliğini iyi ayırtedemiyorsanız, yabani mantar yemeye çalışarak son derece büyük bir bir risk almış olursunuz.

Paylaşmış olduğunuz tarifi piyasada kültür mantarı ile yapmanız elbette daha garantili bir yöntem ve onun da lezzetli olabileceğine inanıyorum.

Hatırlatmak istedim,

Sağlıcakla kalın

[Edited at 2022-10-27 08:16 GMT]
Collapse

ATIL KAYHAN
Adnan Özdemir

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Wild Mushroom Pizza Oct 27, 2022

Bence çok isabetli bir uyarı. Tarif herhalde daha lezzetli olduğu için yabani mantar öneriyor ama pek tabii ki kültür mantarı kullanılabilir. Ben de mantar çok severim, özellikle çorba ve de pizza üzerinde lezzetli oluyor. Bizim market ve pazarlarda kültür mantar bol bulunuyor. Eskiden anımsıyorum bazı arkadaşlar hem trekking yapmak hem de mantar toplamak için doğa yürüyüşü yaparlardı. Ben hiç o tarz mantar yemedim. Yediklerim hep kültür mantar idi. Bazen paz... See more
Bence çok isabetli bir uyarı. Tarif herhalde daha lezzetli olduğu için yabani mantar öneriyor ama pek tabii ki kültür mantarı kullanılabilir. Ben de mantar çok severim, özellikle çorba ve de pizza üzerinde lezzetli oluyor. Bizim market ve pazarlarda kültür mantar bol bulunuyor. Eskiden anımsıyorum bazı arkadaşlar hem trekking yapmak hem de mantar toplamak için doğa yürüyüşü yaparlardı. Ben hiç o tarz mantar yemedim. Yediklerim hep kültür mantar idi. Bazen pazarda farklı türlerde mantar gördüğüm oluyor (beyaz olmayan) ama satanlara hiç sormadım bu güvenlik konusunu. Sormadan almamak gerekir. Aslında bazen işin kolayına kaçıp marketten donmuş pizza aldığım da oldu ama onlar pek lezzetli olmuyor. Yukarıdaki tarifte fotosu gösterilen "homemade" pizza çok daha lezzetli olmalı.Collapse

Adnan Özdemir

Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Yemek Kültürümüz ve Recipe Modification

Translation news in Türkiye

Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »