Wise USD Hesabı
Thread poster: Baran Keki
Baran Keki
Baran Keki  Identity Verified
Türkiye
Local time: 02:33
Member
English to Turkish
Apr 8, 2021

Wise'ın (eski adıyla Transferwise) USD hesabını kullanan meslektaşlar var mı acaba? Payoneer'in USD Hesabına göre artılarını ve eksilerini merak ediyorum. Deneyimlerini paylaşacak meslektaşlara teşekkürler.

Elif Baykara Narbay
Elif Baykara Narbay  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
... Apr 8, 2021

Merhabalar,

bugün reklamıyla karşılaştım. Açıkçası bilemiyorum, Paypal ve Skrill ile yaşadığımız sıkıntılar bir yana, işler şekil değiştirmeden önce de Transferwise ve Pioneer ile çok mutlu değildim.

Birkaç gün önce ProzPay denedim ve şimdilik memnun kaldım. İlgili topic altında birazdan yazacağım.

Elif

Serhan Elmacıoğlu
Serhan Elmacıoğlu  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
USD Hesap Bilgileri Edinme Apr 27, 2021

Baran Bey,

Merhabalar

Bildiğim kadarıyla USD cinsinden para alabilmeniz için Wise (eski adıyla TransferWise) üzerinden öncelikle USD hesap bilgilerini edinmeniz lazım. Benim bildiğim kadarıyla şu an için Türkiye'de yaşayanlar doğrudan USD cinsinden para alamıyor. (Türkiye'de ikamet edip USD hesabı olanlar hariç - bu hesap Türkiye'de açtığınız USD döviz hesabı değildir.) Para alabilmeniz için aşağıdaki* ülkelerden birinde bulunmanız veya
... See more
Baran Bey,

Merhabalar

Bildiğim kadarıyla USD cinsinden para alabilmeniz için Wise (eski adıyla TransferWise) üzerinden öncelikle USD hesap bilgilerini edinmeniz lazım. Benim bildiğim kadarıyla şu an için Türkiye'de yaşayanlar doğrudan USD cinsinden para alamıyor. (Türkiye'de ikamet edip USD hesabı olanlar hariç - bu hesap Türkiye'de açtığınız USD döviz hesabı değildir.) Para alabilmeniz için aşağıdaki* ülkelerden birinde bulunmanız veya önceden belirtiğim gibi geçerli USD hesabınız bulunması gerekiyor. Eğer bu koşulları sağlıyorsanız önceden belirlenmiş onaylama ücreti yatırıp, onaylama işlemlerini yapmalısınız. Sonrasında USD hesap bilgilerini edinip, para transferi gerçekleştireceğiniz kişilere hesap bilgilerinizi paylaşabilirsiniz.

*USD hesap bilgilerini yalnızca hesabınız aşağıda listelenen ülke veya bölgelerdeyse edinebilirsiniz.

Åland Adaları
AEA ülkelerinin hepsi (Kıbrıs hariç)
Amerikan Samoası
Andorra
Anguilla
Antarktika
Ermenistan
Aruba
Avustralya
Bahamalar
Barbados
Benin
Bermuda
Butan
Brezilya
İngiliz Virgin Adaları
Brunei
Kanada
Şili
Çin
Christmas Adası
Cocos (Keeling) Adaları
Cook Adaları
Kosta Rika
Dominik
Dominik Cumhuriyeti
Faroe Adaları
Fiji
Fransız Guyanası
Fransız Polinezyası
Fransız Güney Toprakları
Gürcistan
Yunanistan
Grönland
Grenada
Guadeloupe
Guernsey
Guyana
Haiti
Vatikan
Macaristan
Endonezya
İrlanda
Man Adası
İsrail
Jamaika
Japonya
Jersey
Maldivler
Marshall Adaları
Martinik
Mayotte
Mikronezya
Monako
Moğolistan
Karadağ
Montserrat
Fas
Nauru
Nepal
Yeni Kaledonya
Yeni Zelanda
Niue
Norfolk Adası
Palau
Paraguay
Peru
Filipinler
Pitcairn
Porto Riko
Réunion
Saint Helena
Saint Kitts ve Nevis
Saint Lucia
Saint Pierre ve Miquelon
Saint Vincent ve Grenadinler
Saint-Barthélemy
Saint-Martin (Fransız toprakları)
San Marino
Sao Tome ve Principe
Seyşeller
Singapur
Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları
Güney Kore
Surinam
İsviçre
Tayvan
Tayland
Turks ve Caicos Adaları
Birleşik Arap Emirlikleri
Birleşik Krallık
Amerika Birleşik Devletleri*
Uruguay

*Nevada ve Hawaii hariç

İlgili yazınının tamamı için: https://wise.com/tr/help/articles/2810318/usd-hesap-bilgileri-edinebilir-miyim
Collapse

Baran Keki
FATİH ORUÇ

Serhan Elmacıoğlu
English to Turkish
+ ...
Ek Bilgi (Güncelleme) Apr 29, 2021

Eğer USD hesabınızı kimliğinizle veya pasaportunuz ile öz çekim yapıp Wise uygulaması üzerinden yollarsanız (önceden yapmış olduğunuz para onaylamayı yaptığınızı varsayıyorum), ABD'de içindeki banka hesaplarından USD almanız veya yüklemeniz mümkün olmaktadır. Fakat belirli bir havale ücreti (şu an için $7.50) bulunmaktadır. ACH transferleri veya ACH yönlendirme numaranız kullanılarak gönderilen transfer için herhangi bir ücret alımı yoktur. Ne yazık ki, ... See more
Eğer USD hesabınızı kimliğinizle veya pasaportunuz ile öz çekim yapıp Wise uygulaması üzerinden yollarsanız (önceden yapmış olduğunuz para onaylamayı yaptığınızı varsayıyorum), ABD'de içindeki banka hesaplarından USD almanız veya yüklemeniz mümkün olmaktadır. Fakat belirli bir havale ücreti (şu an için $7.50) bulunmaktadır. ACH transferleri veya ACH yönlendirme numaranız kullanılarak gönderilen transfer için herhangi bir ücret alımı yoktur. Ne yazık ki, şu an için uluslararası USD transferi almak için henüz Türkiye'deki kullanıcılar hesap bilgileri alamıyor, yani ABD dışındaki ülkelerden wise üzerinden dolar alımı gerçekleştirilemiyor.Collapse

Baran Keki
FATİH ORUÇ

Baran Keki
Baran Keki  Identity Verified
Türkiye
Member
English to Turkish
TOPIC STARTER
Teşekkürler Serhan Bey Apr 29, 2021

Aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkürler. Sizin mesajlardan sonra Wise ile iletişime geçtim, bana USD hesabını ABD'den gelen ödemeler için kullanabileceğimi söylediler. Gelen ödemeyi daha sonra istediğim bir para birimine çevirebiliyormuşum. Yakında deneyip göreceğim. Bu konuda maalesef Payoneer'den epey sıkıntılıyım. Payoneer hem gelen ödemeden kesinti yapıyor (Wise'la ilgili en çok merak ettiğim şey bu) hem de parayı Türkiye'deki hesabınıza çekerken fahiş bir ücret uyguluyor.

Serhan Elmacıoğlu
FATİH ORUÇ

Serhan Elmacıoğlu
English to Turkish
+ ...
Wise'ın Genel Kullanımı May 1, 2021

Wise'ı kısaca özetleyecek olursam, aslında 2 kez EFT işlemi yapıyorsunuz. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta, hangi ülkedeyseniz oranın para birimiyle işlem yapmanız. (Döviz olarak para alıyorsanız, bunu Wise üzerinden alıp, Türkiye'deki hesabınıza yollamadan önce, Wise üzerinden dövizinizi TRY çevirip Türkiye'de bulunan TRY banka hesabınıza göndermelisiniz.) Örneğin; İngiltere'den Türkiye'ye para gönderecekseniz GBP gönderip TRY almanız gerekiyor. Aksi takdirde ... See more
Wise'ı kısaca özetleyecek olursam, aslında 2 kez EFT işlemi yapıyorsunuz. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta, hangi ülkedeyseniz oranın para birimiyle işlem yapmanız. (Döviz olarak para alıyorsanız, bunu Wise üzerinden alıp, Türkiye'deki hesabınıza yollamadan önce, Wise üzerinden dövizinizi TRY çevirip Türkiye'de bulunan TRY banka hesabınıza göndermelisiniz.) Örneğin; İngiltere'den Türkiye'ye para gönderecekseniz GBP gönderip TRY almanız gerekiyor. Aksi takdirde dövizi wise üzerinden çevirmeden yollarsanız; bankalar işlemi SWIFT olarak alıyor ve bu da sizden Wise'ın söylediğinden daha fazla kesinti yapılmasına sebep olacaktır.

Esas sorunuza gelecek olursam, şu an için söyleyeceğim Wise üzerinden yapacağınız çeviri kurları ve para gönderiminde kesilen ücret bence makul gözüküyor, fakat unutmayın ki bu ileride değişiklik gösterebilir. Ayrıca, Wise'a para yollarken bankaların alacağı ücretlerde de ileride değişikler gösterebilir.

Örneğin; şu an için İngiltere'de bulunan Monzo Bank'tan Wise'a para yolladığımda ücret kesmedi. [Wise'ın Monzo Bank ile geçen yıl ki anlaşmasından dolayı ücret almadığını düşünüyorum umarım Türkiye'deki bankalarda böyle bir anlaşma yaparlar.] Fakat, Türkiye'deki hesabımdan Wise'a para yolladığımda cüzi bir ücret kesintisi yapıldı.

Son olarak herhangi bir probleminiz olursa email veya telefon numaramdan çekinmeden aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. (Kişisel bilgilerime ProZ.com profilimden ulaşabilirsiniz.)

Herkese bol kazançlar dilerim...

[Edited at 2021-05-01 19:24 GMT]
Collapse

Baran Keki
FATİH ORUÇ

FATİH ORUÇ
FATİH ORUÇ  Identity Verified
Türkiye
Member (2019)
English to Turkish
+ ...
Wise (Transferwise) Deneyimlerim Jun 21, 2021

Tecrübe aktarımı açısından ben de birşeyler eklemek istiyorum.

Transferwise, sizin adınıza ABD bağlantılı işlerde kullanıma uygun USD hesabı (ACH transferi), Avrupa bölgesinde kullanıma uygun Euro hesabı (SEPA transferi), ve TR içi kullanıma uygun TL hesabı tanımlıyor. Yine bunlara ilaveten bazı para birimleri için de hesap bilgileri sağlıyor.

Wise sayesinde hem kurumlardan hem bireylerden ödeme/transfer alabiliyoruz.

ABD'deki m�
... See more
Tecrübe aktarımı açısından ben de birşeyler eklemek istiyorum.

Transferwise, sizin adınıza ABD bağlantılı işlerde kullanıma uygun USD hesabı (ACH transferi), Avrupa bölgesinde kullanıma uygun Euro hesabı (SEPA transferi), ve TR içi kullanıma uygun TL hesabı tanımlıyor. Yine bunlara ilaveten bazı para birimleri için de hesap bilgileri sağlıyor.

Wise sayesinde hem kurumlardan hem bireylerden ödeme/transfer alabiliyoruz.

ABD'deki müşteriler WİSE USD (ACH) hesabımıza lokal transfer yapınca bizden ücret kesilmiyor.
Avrupa'daki müşteriler WİSE Euro (SEPA) hesabımıza transfer yapınca, yine aynı şekilde bizden ücret kesilmiyor.

Wise'a gelen dövizi TL'ye ya da bir başka para birimine kolayca, anında çevirebiliyorsunuz: kur farkı daha gerçekçi, yani dövizi TL'ye çevirirken çok zararınız olmuyor.

Wise üzerinde yapılan diğer tüm işlemlerin (örneğin bir para birimini diğer para birimine çevirmek gibi) cüzi de olsa bir ücreti var.

Türkiye için Fibabanka aracılı TL iban numarası yakın zamanda gelen ve Türkiye'de yaşayan kullanıcılar için avantaj sağlayan bi gelişme oldu. ENPARA (QNB Finansbank) ve SENİN BANKAN (Kuveyt Türk) gibi EFT/havale ücreti almayan bazı bankalar üzerinden Wise TL ibanına ücretsiz gönderimler yapmaktayım. Ters yönde Wise'dan TR banka hesaplarına para çekerken sabit bir fiyat tarifesi uygulanıyor (yaklaşık 10 TL).

Wise kullanıcıları arasında yapılan tüm transferler ücretsiz (aynı para biriminden transferler).

Avantajlı bir platform olan Transferwise'a umarım herhangi bir kısıtlama uygulanmaz.

İyi çalışmalar herkese.
Collapse

Serhan Elmacıoğlu

Serhan Elmacıoğlu
English to Turkish
+ ...
Döviz Hesabına Para Gönderimi Jul 6, 2021

Fatih Bey,

Merhabalar öncelikle umarım sizin ve sevdiklerinizin keyfi ve sağlığı iyidir.

Benim bir sorum olacaktı. Aşağıda belirtmiş olduğunuz gibi TL cinsinden gönderim yapınca yaklaşık 10 TL gibi bir ücret kesintisi oluyor fakat sizinde belirtiğiniz bankalarda şu an için böyle bir işlem olmadığın
... See more
Fatih Bey,

Merhabalar öncelikle umarım sizin ve sevdiklerinizin keyfi ve sağlığı iyidir.

Benim bir sorum olacaktı. Aşağıda belirtmiş olduğunuz gibi TL cinsinden gönderim yapınca yaklaşık 10 TL gibi bir ücret kesintisi oluyor fakat sizinde belirtiğiniz bankalarda şu an için böyle bir işlem olmadığını söylemişsiniz.

Türkiye için Fibabanka aracılı TL iban numarası yakın zamanda gelen ve Türkiye'de yaşayan kullanıcılar için avantaj sağlayan bi gelişme oldu. ENPARA (QNB Finansbank) ve SENİN BANKAN (Kuveyt Türk) gibi EFT/havale ücreti almayan bazı bankalar üzerinden Wise TL ibanına ücretsiz gönderimler yapmaktayım. Ters yönde Wise'dan TR banka hesaplarına para çekerken sabit bir fiyat tarifesi uygulanıyor (yaklaşık 10 TL).

Soruma gelicek olursam; malumunuz Wise hesabınıza gelen dövizi, Türkiye'deki döviz hesabınıza hiçbir çevirme işlemi uygulamadan da yollayabiliyorsunuz. Bu işlem sırasında yaklaşık 4 pounds, dollar veya euro gibi işlem ücreti kesiyor (Yaklaşık 10 TL işlem ücreti gibi). Bunun içinde yukarıda belirtmiş olduğunuz TL cinsindeki işlemlerdeki gibi bankalar döviz aktarımında da ücret almıyor mu? Eğer deneme şansınız veya konu hakkında bilginiz varsa deneyiminizi bizlere iletebilirseniz çok yardımcı olacaktır.

İyi Çalışmalar,

Serhan B. Elmacıoğlu

[Edited at 2021-07-06 12:22 GMT]
Collapse

FATİH ORUÇ
FATİH ORUÇ  Identity Verified
Türkiye
Member (2019)
English to Turkish
+ ...
Uluslararası Para Transferi Aug 12, 2021

Serhan Bey,
Öncelikle kusura bakmayın, nasıl olduysa cevap yazdığınızı gösteren bi uyarı-ileti gelmedi. Biraz geç gördüm:)

Sorduğunuz şekilde Wise üzerinden bahsettiğim bankalara herhangi bir döviz transferi yapmadım. Tahminim şu şekilde: işin içine döviz girince bankalarımız ücretsiz hiçbirşey yapmaz:/

Yurtdışından Türkiye'deki döviz hesaplarına yapılan gönderimlerde (ör. Euro) swift işlemi olduğu için hem aracı banka he
... See more
Serhan Bey,
Öncelikle kusura bakmayın, nasıl olduysa cevap yazdığınızı gösteren bi uyarı-ileti gelmedi. Biraz geç gördüm:)

Sorduğunuz şekilde Wise üzerinden bahsettiğim bankalara herhangi bir döviz transferi yapmadım. Tahminim şu şekilde: işin içine döviz girince bankalarımız ücretsiz hiçbirşey yapmaz:/

Yurtdışından Türkiye'deki döviz hesaplarına yapılan gönderimlerde (ör. Euro) swift işlemi olduğu için hem aracı banka hem de söz konusu Türkiye bankaları komisyon alabiliyor. Wise'da değil ama yabancı bir gerçek banka hesabından doğrudan Euro aldığımda bunları yaşamıştım. Aracı ve alıcı banka maalesef ciddi kesintiler yaptı.

Şahsi tercihim, wise'da bulunan dövizi ihtiyaç oldukça TL'ye dönüştürerek işlem yapmak: hem daha hızlı gerçekleşir, hem daha az sürpriz yaşarsınız.

Umarım sorunuza cevap olmuştur:)

Konu dışı olabilir ama, Wise ile ilgili yaşadığım bir başka deneyim de "wise tarafından onaylanmayan faaliyetlere ilişkin yapılan transferler" (ör. kripto para borsalarından wise hesabınıza yapılan transferler) refund ediliyor, fakat refund için ücret kesilmiyor.

Sağlıklı günler dilerim,

İyi çalışmalar,
Fatih
Collapse

Serhan Elmacıoğlu

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Wise USD Hesabı

Translation news in Türkiye

Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »