Czy do wszystkich czynności u notariusza potrzebny jest tłumacz przysięgły?
Thread poster: Krzysztof Pawliszak
Krzysztof Pawliszak
Krzysztof Pawliszak
Poland
Local time: 18:04
English to Polish
+ ...
Dec 10, 2013

Chodzi mi konkretnie od podpisanie umowy, na podstawie której osoba kupująca od obcokrajowca przekaże mu część całkowitej kwoty (coś w rodzaju zapłaty wstępnej). Finalizacja transakcji ma nastąpić za jakiś czas. Z tego co wiem czynności przygotowawcze nie wymagają obecności tłumacza przysięgłego, ale nie wiem i nie mogę znaleźć konkretnej informacji na temat tego, czy zawarcie akty/podpisanie dokumentów u notariusza wymaga obecności tłumacza przysięgłego czy wystarczy ... See more
Chodzi mi konkretnie od podpisanie umowy, na podstawie której osoba kupująca od obcokrajowca przekaże mu część całkowitej kwoty (coś w rodzaju zapłaty wstępnej). Finalizacja transakcji ma nastąpić za jakiś czas. Z tego co wiem czynności przygotowawcze nie wymagają obecności tłumacza przysięgłego, ale nie wiem i nie mogę znaleźć konkretnej informacji na temat tego, czy zawarcie akty/podpisanie dokumentów u notariusza wymaga obecności tłumacza przysięgłego czy wystarczy zwyczajne tłumaczenie? Czy jest to jakoś uwarunkowane prawnie?Collapse


 
Paweł Hamerski
Paweł Hamerski
Poland
Local time: 18:04
English to Polish
+ ...
Wszelkie umowy notarialne wymagają tłumacza przysięgłego chyba, że Dec 11, 2013

załatwicie u notariusza wyłącznie poświadczenie podpisu i najlepiej na umowie w języku obcokrajowca (na co notariusz może się nie zgodzić).
A najlepiej (i najprościej) pytać u źródła.


 
Michal Chmielewski
Michal Chmielewski  Identity Verified
Poland
Local time: 18:04
German to Polish
+ ...
Prawo o notariacie Dec 11, 2013

Jeśli czynność notarialna ma być wykonana w j. obcym, to musi brać w tym udział tłumacz przysięgły. Art. 2 § 3 Prawa o notariacie mówi jednoznacznie:

"Czynności notarialnych dokonuje się w języku polskim. Na żądanie strony notariusz może dokonać dodatkowo tej czynności w języku obcym, wykorzystując własną znajomość języka obcego wykazaną w sposób określony dla tłumaczy przysięgłych lub korzystając z pomocy tłumacza przysięgłego."

Pozdrawiam

Michał


 
Krzysztof Pawliszak
Krzysztof Pawliszak
Poland
Local time: 18:04
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Dziękuję Dec 11, 2013

Dziękuję za odpowiedzi. Zapytałem u źródła dziś rano. Rzeczywiście, wszystkie akty wymagają tłumaczenia przysięgłego o ile sam notariusz nie włada językiem obcym, tak jak pisze Michał.

Pozdrawiam,
Krzysiek


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Czy do wszystkich czynności u notariusza potrzebny jest tłumacz przysięgły?






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »