Pages in topic:   [1 2] >
Forum kirliliğini önlemeye davet
Thread poster: Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Local time: 23:34
Dutch to Turkish
+ ...
Mar 29, 2012

Merhabalar arkadaşlar,

Bu forumların gayet faydalı olduğu kanaatindeyim. Özellikle teknik konularda bazı vefalı arkadaşların bilgilerini paylaşaması sonucu forum tam bir kaynak. Ama bir o kadar da içeriği az, kimsenin ilgisi olmayan sırf laf olsun diye yazılmış başlık var. Bunların çoğu mütekerrir başlıklar veya heyecanla bir iki dakika yazılıp sonra irdelenmeyen, irdelenmemiş başlıklar.

Kimseyi işaret etmek, birine sataşmak gibi bir der
... See more
Merhabalar arkadaşlar,

Bu forumların gayet faydalı olduğu kanaatindeyim. Özellikle teknik konularda bazı vefalı arkadaşların bilgilerini paylaşaması sonucu forum tam bir kaynak. Ama bir o kadar da içeriği az, kimsenin ilgisi olmayan sırf laf olsun diye yazılmış başlık var. Bunların çoğu mütekerrir başlıklar veya heyecanla bir iki dakika yazılıp sonra irdelenmeyen, irdelenmemiş başlıklar.

Kimseyi işaret etmek, birine sataşmak gibi bir derdim yok. Ama var olan nimetin daha doğru kullanılmasının buradaki bilgilerin daha faydalı olması ve daha çok kişiye ulaşmasında belirleyici olduğunu düşünüyorum.

Benim şahsi görüşüm şu an bir forum kirliliği olduğu yönünde. Bu nedenle forumu kurallarına uygun olarak, hepimizi tekrarlardan kaçınarak kullanmaya davet ediyorum.

Forumun daha verimli kullanılması ve kirliliğin azalması temennisiyle.

Sağlıcakla kalınız,

Nizam Yigit

Not: Başlığından görüldüğü gibi bu bir davet. Tartışmanın uzaması, gereksiz mecralara çekilmesi, eğilip bükülmesi veya bir yerlere mesaj verilmesi amacıyla yazılmamıştır. Bu nedenle de burada cevap yazmaktansa davete icabeti rica ediyorum. Dileyen dilediğini zaten yapıyor
Collapse

Şadan Öz
Şadan Öz  Identity Verified
Türkiye
Local time: 00:34
English to Turkish
: ) Mar 30, 2012

Nizamettin Bey, daha önce yaptığım tartışma ve çıkışlardan, benim görüşünüze büyük ölçüde katıldığımı tahmin ediyorsunuzdur. Davetinize icabet edilmemiş anladığım kadarıyla ama eskiden en azından sizin talebinize karşın, bu, canlı bir polemik konusu olurdu. Bu anlamda bir kısmi işlevsizleşme, renksizleşme mevcut.
Bunu iki nedene bağlıyorum:
Birincisi, sanırım eskisiyle yenisiyle artık bu forumdan pek bir mesleki ciddiyet beklentisi yok (haks
... See more
Nizamettin Bey, daha önce yaptığım tartışma ve çıkışlardan, benim görüşünüze büyük ölçüde katıldığımı tahmin ediyorsunuzdur. Davetinize icabet edilmemiş anladığım kadarıyla ama eskiden en azından sizin talebinize karşın, bu, canlı bir polemik konusu olurdu. Bu anlamda bir kısmi işlevsizleşme, renksizleşme mevcut.
Bunu iki nedene bağlıyorum:
Birincisi, sanırım eskisiyle yenisiyle artık bu forumdan pek bir mesleki ciddiyet beklentisi yok (haksızlık gerçi). İkincisi, herhalde çoğu insan, başta buraya değerli katkıda bulunabilecekler, işten başını alamıyor ve buraya çok katkıda bulunmuyor, bulunamıyor.
Günümüzde sosyal ağların ve Internet'in pekiştirdiği içe kapanmanın ve eski sosyal canlılıktan eser kalmamasının da büyük etkisi olduğunu düşünüyorum.

Dediğiniz kirlilik bir ara başlıklardan çok konuları işgal şeklinde ilerliyordu. "Hoşgeldiniz, buyurun" şeklinde teşrifatçılıktan her konuyu sulandırmaya kadar bir kontrolsüzlüğe, gereksiz kişiselleştirmeye varmıştı. Hatta Off-Topic olarak açtığım ve formatı sayesinde diğer kullanıcıların da eğleneceğini umduğum Sevgili Günlük'ü oluşturduğuma bu nedenle pişman oldum.
Şimdi biraz daha kısıtlı bu tür şeyler. Hatta hiç yok bile diyebiliriz. Bazen bir nevi Facebook, kişisel blog olarak kullanma çabaları olsa da katlanılır boyutta. (Bunu da anlayabiliyorum aslında. Yalnızlık zor. Herkes bir ölçüde yalnız ama bazımız daha da yalnız ve kendisini anlayabilecek insanlara buradan iç dünyasını anlatmaya çalışıyor.)

Sonuç olarak, bu alakasız ve özensiz bulduğunuz girişlerin göze batmasının en büyük nedeni, bilgi paylaşılan ve mesleki tartışmaların yapıldığı başlıkların, yukarıda açıkladığım nedenlerle görece az açılması, açıldığı zaman da az bir katılımla son bulması.
Zamanla değişebilir tabii. Şimdi arada sıcak ve paylaşımcı hava estiren genç arkadaşların sayısı artar; forumun bu kısır ve renksiz havası değişebilir.
Collapse

Silifke
Silifke
Kirlilik önlenemez... Apr 1, 2012

Bu forum, seneler önce kişiliği kendinden menkul bir bayan arkadaşımız ve kişilikten bir haber erkek çanakçıları tarafından sulandırılmış ve bir daha da toparlanamamış, mesleki açıdan zaten evlere şenlik bu sektörde yeni yetme arkadaşlarımızın geçici süre ilgilisini çekmeye başlamış derken, imdadına yetişen feyabuk, tivitır vb. eğlence araçlarına tahtını kaybetmiş bir forum ortamıdır. Feysbuk sağolsun, en azından yukarıda bahsedilen kimliği sitece m... See more
Bu forum, seneler önce kişiliği kendinden menkul bir bayan arkadaşımız ve kişilikten bir haber erkek çanakçıları tarafından sulandırılmış ve bir daha da toparlanamamış, mesleki açıdan zaten evlere şenlik bu sektörde yeni yetme arkadaşlarımızın geçici süre ilgilisini çekmeye başlamış derken, imdadına yetişen feyabuk, tivitır vb. eğlence araçlarına tahtını kaybetmiş bir forum ortamıdır. Feysbuk sağolsun, en azından yukarıda bahsedilen kimliği sitece maruf meslekdaşlarımıza başka bir eğlence aracı sunmuştur.
Pazar ola
Collapse

Şadan Öz
Türkiye
English to Turkish
Kirlilik önlenir Apr 3, 2012

Burası kirli bir ortam değil. Nizamettin Bey'in söylediği, forum konularında kirlilik.

Bunu da sağlayan, yine buradaki insanların terbiye sınırlarını aşmamaları, kin, nefret söylemlerine pek yüz vermemeleri, bunu yapanlara da gülüp geçmeleridir.

Kaale alıp tek bir şey söyleyeceğim: "Kişiliği kendinden menkul" (ne demekse?) sataşmasına maruz kalan arkadaşın, ki çok da umurunda olmadığından eminim, hiç olmazsa adı, sanı, sıfatı ortaday
... See more
Burası kirli bir ortam değil. Nizamettin Bey'in söylediği, forum konularında kirlilik.

Bunu da sağlayan, yine buradaki insanların terbiye sınırlarını aşmamaları, kin, nefret söylemlerine pek yüz vermemeleri, bunu yapanlara da gülüp geçmeleridir.

Kaale alıp tek bir şey söyleyeceğim: "Kişiliği kendinden menkul" (ne demekse?) sataşmasına maruz kalan arkadaşın, ki çok da umurunda olmadığından eminim, hiç olmazsa adı, sanı, sıfatı ortadaydı. Ne idüğü belirsiz profillerin arkasından sataşma ve hakarete giriştiğini hiç hatırlamıyorum.
Yürek meselesi bunlar.

Bu yazıyı da yazmaya gerek yok ama eğlenesim geldi yoğun çalışma sırasında.
Collapse

Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Local time: 23:34
Dutch to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Forum kirliliği mesajımın son paragrafı Apr 3, 2012

Önceliklebir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Bu başlığın altında "Not" olarak eklediğim mesaj mesajın kendisi kadar önemliydi.

İkincisi forum kirliliği sadece konu başlıklarında değil, uzamaması gereken tartışmaları uzatmakla da mümkün.

Benim amacım kullanılabilir olan bir sistem ve aracı kullanılamaz hale getiren bir uygulamamıza işaret etmek ve bunu önlemek için belki de akim kalmış konu başlıklarını, anlık çıkışlara dair ba�
... See more
Önceliklebir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Bu başlığın altında "Not" olarak eklediğim mesaj mesajın kendisi kadar önemliydi.

İkincisi forum kirliliği sadece konu başlıklarında değil, uzamaması gereken tartışmaları uzatmakla da mümkün.

Benim amacım kullanılabilir olan bir sistem ve aracı kullanılamaz hale getiren bir uygulamamıza işaret etmek ve bunu önlemek için belki de akim kalmış konu başlıklarını, anlık çıkışlara dair başlıkları silmeyi teklif etmekti. Moderatör var mı bilmiyorum. Varsa bu cidden yapılması gereken bir uygulama.

Forum kirliliği birçok nedenle yapılabilir. İşten bir an uzaklaşma amacıyla gelişigüzel bir iş olarak görülüyor olabilir. Bu gibi rahatlama yöntemini uygulayan arkadaşlara sigara izmaritlerini veya yedikleri dondurmaların çöplerini atmayıp onlardan bir cisim tasarlamalarını öneririm. Ya da dart oynasınlar. Onların rahatlamaları için biz kirliliği yaşamak ve forumu kullanılmaz halde bulmak durumunda değiliz.

Kuyruğu boncuklu tilkinin maceraları belki 5 yaşındaki bir çocuğa masal olarak bir yıl daha iyi gelebilir. Ama yetişkin, profesyonel eğitim görmüş veya görmekte olan bu eğitim veya eğitim dışı yeteneğinden dolayı da geçimini uzmanca çaba ile kazanmaya çalışan birileri için "kuyruğu boncuklu tilki hakkında ne düşünüyorsunuz?" sorusunu forum başlığı olarak eklemenin, tamamen boş beleş bir yaklaşım olduğu görüşündeyim.

Evet şaka yapmak da lazım. O zaman şakalar için bir başlık açılsın her gün onlarca başlık girileceğine bir başlık altında yazışmalar devam etsin, o başlığın müdavimleriyle.

Böylece forum başlıklarına daha kolay erişebiliriz. Bunu benimseyen uygular. Benimsemeyen zaten uyglamıyor. Umurumda değil diyen zaten umurunda değildir.
Ne forumun elinde bir baston var Nasreddin hoca misali, kabahat işlenmeden önce müdahil olmak da mümkün değil. Ne de birileri birilerinin patronu.

Burada konuyu üç yıl, beş yıl öncesine götürmeye de gerek yok. Bugün doğru olanı yaptıysam ne mutlu. Bu gün doğru olanı yapamadıysam ne yazık. Bu gün doğruyu yapmak mümkün olduğu halde yapmadıysam, ne acı.

Doğruyu yapmak gibi bir gayesi olmayan için zaten bir mesajım yok. O bunu okumadı, ben buraya yazmadım.

Moderatör varsa bu başlığı kilitlesin lütfen.
End of discussion!!

Sağlıcakla kalınız,

Nizam Yigit
Collapse

Şadan Öz
Türkiye
English to Turkish
Tepkisizlik Apr 4, 2012

Nizamettin Yiğit demiş ki:

Kaçınılmaz bir ek yapayım: Asıl, ortamın istismarına tepkisiz kalmakla mümkün.

Nizamettin Bey, önce şuna dikkatinizi çekeyim, forum epeydir moderatörsüz gidiyor. Buna karşın, her gün onlarca başlık açılmadığına ve uzamaması gereken tartışmaların çok eskilerde olduğu gibi uzayıp gitmediğine dikkatinizi çekmek isterim.
Forum ve benzeri ortamları, hadi "kirletmek" demeyeyim de, "sevimsizleştirmek ve işlevsizleştirmek" birçok yolla mümkün.
Siz zaten "Doğruyu yapmak gibi bir gayesi olmayan için zaten bir mesajım yok." demişsiniz." Eh, geriye bir şey kalıyor: Doğruyu yapmaya çalışanın tartışmadan kaçınmaması.
"Sen burayı sırf kendini tatmin için, hakaret yağdırmak, nefret kusmak, sulandırmak için kullanamazsın." demek. Bugün "onlarca başlık" açılmıyorsa, "sürüp giden bıktırıcı tartışmalar" yoksa, bunu sağlayan yine forum ahalisinin genel hal ve hareketidir.
"Kaale almıyorum, kafama göre takılırım" tavrına karşı "hayır, burayı kullanan ve buradan yararlananları kaale alacaksın" demektir.

Özet olarak, sizden iki noktada ayrıılıyorum:
1) Durumun çok vahim olmadığını, forumun yazılı kurallar dışında, mevcut müdavimlerce çok da kötü gitmediğini düşünüyorum. (Onlarca başlık açılmaması bir örnektir.)
2) Sizin kibar ve akıllıca tavrınızı takdir ediyor ve "End of Discussion! mesajınızı da alıyorum. Ama diyorum ki:
Hakaret ve istismarda ısrar eden olursa, Hodri meydan, Start of Discussion! : )
Ha, şu an böyle bir durum var mı? Bence yok. Hani uyarı olarak söylüyorum. Ben buradayım. Daha birçok zeki ve aklı başında insan da burada. Elbet emeklerine, yazıp çizdiklerine sahip çıkacaktır. Olay sadece site yönetiminin yazılı kurallarında bitmiyor.

Silifke
Silifke
Güzel yaklaşımlar; Apr 4, 2012

Site yönetimine sanırım 6 ay önce yazdığım bir yazıya yeni (!) cevap gelince ne yazmışım diye bakarken bu arada tesadüfen bu topiki okumak nasip oldu.

"Hani uyarı olarak söylüyorum. Ben buradayım." diyorsunuz.

Zaten sorun, Özden Arıkan ve avenesinin hiçbir zaman buradan ayrılmaması idi ve halende öyle.

Kolay gelsin.

Şadan Öz wrote:

Nizamettin Yiğit demiş ki:

Kaçınılmaz bir ek yapayım: Asıl, ortamın istismarına tepkisiz kalmakla mümkün.

Nizamettin Bey, önce şuna dikkatinizi çekeyim, forum epeydir moderatörsüz gidiyor. Buna karşın, her gün onlarca başlık açılmadığına ve uzamaması gereken tartışmaların çok eskilerde olduğu gibi uzayıp gitmediğine dikkatinizi çekmek isterim.
Forum ve benzeri ortamları, hadi "kirletmek" demeyeyim de, "sevimsizleştirmek ve işlevsizleştirmek" birçok yolla mümkün.
Siz zaten "Doğruyu yapmak gibi bir gayesi olmayan için zaten bir mesajım yok." demişsiniz." Eh, geriye bir şey kalıyor: Doğruyu yapmaya çalışanın tartışmadan kaçınmaması.
"Sen burayı sırf kendini tatmin için, hakaret yağdırmak, nefret kusmak, sulandırmak için kullanamazsın." demek. Bugün "onlarca başlık" açılmıyorsa, "sürüp giden bıktırıcı tartışmalar" yoksa, bunu sağlayan yine forum ahalisinin genel hal ve hareketidir.
"Kaale almıyorum, kafama göre takılırım" tavrına karşı "hayır, burayı kullanan ve buradan yararlananları kaale alacaksın" demektir.

Özet olarak, sizden iki noktada ayrıılıyorum:
1) Durumun çok vahim olmadığını, forumun yazılı kurallar dışında, mevcut müdavimlerce çok da kötü gitmediğini düşünüyorum. (Onlarca başlık açılmaması bir örnektir.)
2) Sizin kibar ve akıllıca tavrınızı takdir ediyor ve "End of Discussion! mesajınızı da alıyorum. Ama diyorum ki:
Hakaret ve istismarda ısrar eden olursa, Hodri meydan, Start of Discussion! : )
Ha, şu an böyle bir durum var mı? Bence yok. Hani uyarı olarak söylüyorum. Ben buradayım. Daha birçok zeki ve aklı başında insan da burada. Elbet emeklerine, yazıp çizdiklerine sahip çıkacaktır. Olay sadece site yönetiminin yazılı kurallarında bitmiyor.

Şadan Öz
Türkiye
English to Turkish
: ) Apr 4, 2012

Çok kısa yanıt vereyim. Şimdilik bu kadar eğlence yeterli:
1) "Avene" değil, "avane" olacak o kelime.
2) Gerizekalı olmayan herkes bilir ki, ben Şadan Öz olarak buradayım. Ayrıyeten öyle bir teşkilat yoktur.
3) Bana ve Özden'e hakaret etmeye yeltenen her kim olursa buradan açık çağrımdır. Bizzat bekliyorum. Gözlerimin içine bakarak, yüzüme söyleyecek. : )
Mesela bu önümüzdeki Powwow diğer arkadaşların şahitliğinde olabilir. Başka bir yer
... See more
2) Gerizekalı olmayan herkes bilir ki, ben Şadan Öz olarak buradayım. Ayrıyeten öyle bir teşkilat yoktur.
3) Bana ve Özden'e hakaret etmeye yeltenen her kim olursa buradan açık çağrımdır. Bizzat bekliyorum. Gözlerimin içine bakarak, yüzüme söyleyecek. : )
Mesela bu önümüzdeki Powwow diğer arkadaşların şahitliğinde olabilir. Başka bir yer olabilir. Buyursun.
Kim yardakçıymış, kim şuymuş buymuş, bir konuşalım bu konuları.
Collapse

Silifke
Silifke
Avane'nin aveneyi tespit etmesi normal. Apr 5, 2012

Herkesin gerizekalı olduğu da doğru bir tespit. Söyleyecek yer bulunamayacağına göre çağrınıza cevap da alabileceğinizi sanmıyorum.
"Size ve Özden"e hakaret ne haddimize...
Kolay gelsin feysbuk mağdurları..

Şadan Öz wrote:

Mesela bu önümüzdeki Powwow diğer arkadaşların şahitliğinde olabilir. Başka bir yer olabilir. Buyursun.
Kim yardakçıymış, kim şuymuş buymuş, bir konuşalım bu konuları.

Şadan Öz
Türkiye
English to Turkish
Ha şöyle Apr 5, 2012

Benim çağrım hala açık. Buradan lüzumsuz laf sokuşturmak ("Avanenin bilmesi" falan : )) yerine, bizzat geçsin karşıma sıkıntısı olan, neyse derdi, söylesin. Bilelim.

Ve evet, kimsenin haddi değil burada kimseye hakaret etmek.

[Değişiklik saati 2012-04-05 18:35 GMT]

Post removed: This post was hidden by a moderator or staff member because it was not in line with site rule
Post removed: This post was hidden by a moderator or staff member because it was not in line with site rule
Silifke
Silifke
Haddini aşan tabirler. Apr 6, 2012

Kim neden, neye karşı yüreksizlik yapsın? Neye hodri meydan?
Böylesi bir mesleki forum ortamında sizin Şadan Öz, benim Erhan Muharrem Üçgün olduğumun bilinmesinin kime ne yararı var. Kaldı ki, uzun süredir müdavimi olduğunuz bu forum ortamında zamanında yaşanan rezillikleri, Ümit'leri, Özden'leri, Torunoğlu muydu, hatırlamıyorum, daha nicelerinin nelere sebebiyet verdiğini uzun uzadıya anlatmanın da bir anlamı yok.
Kolay gelsin.

Not: Baştan
... See more
Kim neden, neye karşı yüreksizlik yapsın? Neye hodri meydan?
Böylesi bir mesleki forum ortamında sizin Şadan Öz, benim Erhan Muharrem Üçgün olduğumun bilinmesinin kime ne yararı var. Kaldı ki, uzun süredir müdavimi olduğunuz bu forum ortamında zamanında yaşanan rezillikleri, Ümit'leri, Özden'leri, Torunoğlu muydu, hatırlamıyorum, daha nicelerinin nelere sebebiyet verdiğini uzun uzadıya anlatmanın da bir anlamı yok.
Kolay gelsin.

Not: Baştan sorsaydınız söylerdim, zaten çok şükür kimlik veya kişilik olarak hiç bir sorunumuz olmadı bugüne kadar.

Şadan Öz wrote:

Davet benim. Ben diyorum ki, kendi adını sanını söylemekten imtina edip buradan başkasına adını vererek laf atmak, hakaret etmek yüreksizliği yerine, "benimle konuşsun" her kimin bir derdi varsa. Üçüncü kez yinelemeyeyim artık, sonu yok.
Not: Yer bulunur. Ben önerdim bile bir tane. Hadi.
Collapse

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Herkes yaşlanıyor Apr 6, 2012

Erhan Bey yaşlanmak mesele değil kimse çocuk kalmıyor bu hayatta. Ama insan içindeki nefreti de hayat boyu taşır mı ya! Şu forumun içine etmek marifetse bravo, başardın.

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Forum kirliliğini önlemeye davet

Translation news in Türkiye

Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »